Nem tartalmaz mesterséges aromát, színezéket sem. Nem raktuk tele fűszerekkel. Célunk az volt, hogy ne túlzóan attraktív, inkább szelektív legyen. Ennél a bojlinál egyetlen dologra összpontosítottunk, az umamira. A legkiválóbb minőségű összetevők mellett olyan érlelt fehérjeforrásokat adagoltunk a bojliba, amik természetes úton nagy mennyiségben tartalmaznak umamit.
Na de mi is az umami!?
A Tokiói Egyetem kémikus professzora Dr. Ikeda Kikunae azt az ízanyagot szerette volna azonosítani, amitől a felesége által halból és algából főzött dashi leves annyira finom. Végül 1908-ban sikerült izolálnia kombu royal algákból. Ez az anyag a glutaminsav, és ennek nátriummal alkotott vegyülete (sója) a glutamát. Ikeda Kikunae javasolta, hogy nevezzék el ezt az ízt umaminak (az íz esszenciája), azaz finomságnak. Jóval később, 1985-ben fogadták el az umamit mint 5. alapvető ízt.
A glutaminsav sok étel fehérjéjében jelenlévő aminosav, mely a főzés, vagy erjesztés során szabadul fel. Az agyunk szereti a glutamáttartalmú ételeket, öntudatlanul vágyunk rájuk. Ez a vegyület felerősíti a “húsos” vagy “tenger” ízhatást, és ezt ráadásul a nyelv teljes felületén az összes ízlelőbimbó képes érzékelni. Az umami a többi alapízhez képest hosszabban érezhető.
Az ízekből következtet az agy arra, hogy a táplálék szükséges-e a szervezetnek. Az édesből azt szűri le, hogy a gyümölcs érett, fogyasztható, cukrot (egyszerű szénhidrátot) tartalmaz, ami gyorsan sok energiát ad. A keserű általában méreganyag jelenlétére utal. A sóra szükség van a szervezet vízháztartásához. A túlzottan sós (erre mondjuk, hogy méregsós) az élő szervezet számára nem elfogadott, mint a túlzottan savanyú sem. Az umami íz mutatja az agynak a táplálék egyik legfontosabb elemének a proteinnek a jelenlétét.
Természetes úton megtalálható például a kombuban, a halakban és tengeri herkentyűkben ugyanúgy ott van, mint az erjesztett halszószban és szójaszószban vagy az érlelt sajtokban, húsokban, ahol baktériumkultúrák felelősek az umamiért. A glutamátot nem kell lebontani, nem kell hozzá energiát felhasználni, hanem ahogy a gyomorba kerül már delegálható is a megfelelő feladat elvégzésére. Fontos szerepe van a szervezetben található káros nitrogén eltávolításában. Nem ad telt érzetet, növeli a nyálelválasztást, segít aktivizálni az ízelőreceptorokat, felerősíti az ételek ízét és stimulálja az éhséget.
Ezzel a bojlival korábban egy olyan versenyen sikerült első helyezést elérni, ahol legfontosabb szempont a szelekció volt. Az UMAMI már az első horgászatok során rendkívül jó eredményeket mutatott. A kisebb pontyokat nem hozta lázba, de a legnagyobbakat annál inkább! Sorban adta a 20kg feletti pontyokat. Keszegek, rákok nem bántották.
Az UMAMI olyan lett amilyennek elképzeltük:
-visszafogott
-szelektív
-megfoghatatlan
-olyan, ami függővé teszi a nagy pontyokat!
"Add azt amiért visszatér!"
|